Drukas resursa adrese: https://koknesespamatskolaac.lv/arpusstundu_darbs/kokneses_pamatskolas__attistibas_centra_skoleni_iepazist_zinatni
Drukas datums: 10:40:25 29.03.2024

Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolēni iepazīst zinātni

21.10.2020

20201013_103711_1__1.jpgJau otro gadu Kokneses pamatskolā – attīstības centrā notiek interešu izglītības pulciņš “Jaunais ķīmiķis”, kuru, lielas aizrautības un intereses mudināti, apmeklē vairāki skolēni. 2020.gada 13. oktobrī šie skolēni kopā ar interešu izglītības pulciņa “Jaunais ķīmiķis” skolotāju Lāsmu Gūti devās mācību ekskursijā uz Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava” Salaspilī.

Skolēni iepazina zinātnes institūta galvenos darbības virzienus – meža augsnes un koku izpēti, to ietekmi uz vidi, kā arī nomedīto dzīvnieku izpēti uz dažādām slimībām.

Izglītojamie padziļināti uzzināja par meža augsnes laboratorijas darbu, piemēram, kā no dažādiem koksnes paraugiem iegūst rezultātus par oglekļa oksīda daudzumu, smago metālu klātbūtni augsnē. Skolēniem skaidroja, kas ir eitrofikācija un no kā tā rodas. Uzzinājām jaunāko pētījumu par mežu mēslošanu un tā rezultātus. Latvijā mežu mēslošana ir aizliegta, bet citur Eiropā, piemēram, Norvēģijā, tā ir populāra metode meža ātrākai ataudzēšanai un lielākas produkcijas iegūšanai no tā. Bērni uzzināja, ka kalorimetru izmanto koksnes izdalītā siltuma mērīšanai.

Atmiņai par institūta apmeklējumu izglītojamie saņēma “Skrīveru gotiņas” konfektes, uz kuru iesaiņojuma uzrakstīti pantiņi par meža kokiem, un pildspalvas ar institūta logo. Savukārt, pateicībā par uzņemšanu, mūsu Skolas – centra direktore Anita Ščerbinska bija sarūpējusi cienastu institūta “Silava” darbiniekiem – Kokneses novada uzņēmuma ražoto sieru “Ievas siers”.

Skolēni apguva zināšanas par ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, tā nozīmi un ietekmi uz vidi, kā arī veidoja izpratni par mežu kā ekosistēmu, kur noteicošā dzīvības forma un galvenais biomasas producētājs ir koki.

Lāsma Gūte

Interešu izglītības pulciņa “Jaunais ķīmiķis” skolotāja