Iekļaujošā izglītība Eiropā

02.09.2022

lv_v_lidzfinanse_eiropas_savieniba_pos.jpgEiropas sociālo tiesību pīlāra pirmajā principā uzsvērts: “Ikvienam ir tiesības uz kvalitatīvu un iekļaujošu izglītību, apmācību un mācībām mūža garumā, lai varētu uzturēt un iegūt prasmes, kas ļauj pilnā mērā piedalīties sabiedrības dzīvē un veiksmīgi īstenot pārejas darba tirgū”. Vienlīdzības, sociālās tuvināšanās un aktīvas pilsoniskās līdzdalības sekmēšana ir viens no stratēģiskajiem mērķiem izglītības un apmācības jomā ES līmenī.

Kokneses pamatskolas – attīstības centra speciālās izglītības skolotāja Lāsma Gūte un metodiskās jomas vadītāja Maija Zeilāne no 2022.gada 6. jūnija līdz 11. jūnijam piedalījās Erasmus+ akreditētā projekta mobilitātes braucienā uz kursiem “Special educational needs and disability an innovative approach (SEND) (“Speciālās izglītības vajadzības un invaliditāte – inovatīva pieeja”) Barselonā, Spānijā. Kopā ar kolēģiem no citām Eiropas valstīm treneres Kaetanas Lombardijas Ramilas vadībā tika atkārtotas un padziļinātas zināšanas par skolēniem ar dažādām mācīšanās problēmām: uzmanības deficītu, diskalkuliju, disgrāfiju, disleksiju, uzsverot to diagnosticēšanas nozīmi agrīnā vecumposmā. Trenere aktualizēja dažādas pedagoģijas metodes, mācīšanas stratēģijas, uzdevumu veidošanas pamatprincipus, kā strādāt un pareizi organizēt izglītības procesu, ja klasē ir skolēni ar mācīšanās problēmām, autiskā spektra traucējumiem, apdāvinātie bērni. Lai veicinātu skolēna izaugsmes iespējas, svarīga loma ir sadarbībai un komunikācijai ar vecākiem. Formālās un neformālās sarunās analizējām Latvijas, Vācijas un Spānijas izglītības sistēmas, akcentējot iekļaujošās izglītības stiprās stiprās un vājās puses.

Projekta mobilitātes laikā paplašinājām priekšstatus par spāņu kultūru un nacionālajām tradīcijām. Iepazinām Barselonas arhitektūru – slavenā spāņu arhitekta Antonio Gaudi darbus: “Casa Batilo” jeb Batilo māju, “Sagrada Familia” katedrāli, kura ir Gaudi ievērojamākais darbs, kā arī Barselonas atpazīstamības simbols.

Erasmus+ projektā ir gūta nenovērtējama pieredze, kura noderēs turpmākajā profesionālajā darbā, organizējot mācību procesu skolēniem ar speciālām vajadzībām. Šī bija lieliska iespēja uzlabot un praktizēt svešvalodas zināšanas, gūt jaunas idejas un stratēģijas, kuras pielietot turpmākajā pedagoģiskajā darbā.

Lāsma Gūte un Maija Zeilāne

Erasmus+  projekta dalībnieces

Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolotājas