Iepazīstam saldumu ražotni un Aizkraukles novada vēstures muzejus

10.10.2024

whatsapp-image-2024-10-15-at-15-57-39.webp10. oktobrī, kad saule zeltainiem stariem apspīd rudenīgos kokus,  5. – 9.c klašu skolēni kopā ar skolotājām Karjeras nedēļas “Izglītība un karjera ikvienam” ietvaros devās uz Skrīveru Pārtikas Kombinātu, lai iepazītu šīs leģendārās saldumu ražotnes vēsturi, darbarīkus un konfekšu tinējas arodu.

“Saldumu fabrikas” darbinieki mūs laipni uzņēma. Pastāstīja par visu iemīļoto Skrīveru Gotiņu ražošanas procesu, tradīcijām un ražotnes vēsturi. Uzzinājām, ka konfekšu ražotne strādā jau 67 gadus. Uzņēmuma moto – apvienot veselīgo ar saldo. “Skrīveru gotiņa” ir dabīgs produkts, jo galvenās sastāvdaļas ir augstvērtīgs Latvijas piens, sviests un cukurs. Īstā recepte iespējama tikai roku darba izpildījumā. Mums piedāvāja degustēt vairāku garšu konfektes. Kādam garšoja konfekte ,,Gotiņa” ar sāļo karameli, kādam ar ķirbju sēklām, citam ar riekstiem, bet rezultātā secinājām, ka saldumu veidi ir tik daudz, ka visus ne nobaudīt.

Ražotnes darbiniece uzaicināja mūs pastrādāt praktiski. Mācījāmies ietīt konfektes! Kā mums veicās? Tas nemaz nebija viegli, bet ar darbiņu tikām galā.  Bija grūti saprast, kā gan viena konfekšu tinēja dienā satin ap 4000, bet gada laikā vairāk nekā pusotru miljonu konfekšu…! Toties vienu gan sapratām – lai strādātu šo darbu, jābūt veikliem pirkstiem, jāpiemīt centībai un darba mīlestībai. Rezultātā pat saņēmām konfekšu tinējas uzslavas. Meistarklases noslēgumā ikvienam dalībniekam tik izsniegts sertifikāts par konfekšu tīšanas apmācību. Pateicāmies par interesanto ekskursiju saldumu pasaulē un priecīgi savus satītos dārgumus vedām mājas.

Kā nākošais ekskursijas apskates objekts bija Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīcija “Padomju gadi”. Muzeja apskate bija kā ceļojums pagātnē, iepazīstot padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā: sadzīvi, darbu un atpūtu. Skolotāja pastāstīja par to laiku sadzīves priekšmetiem, skolēnu formas tērpiem, mācību grāmatām, klases iekārtojumu. Skolēni ar interesi aplūkoja bērnības stūrīti ar rotaļlietām un mazuļu piederumiem, dzīvojamās telpas, automobiļus, radio, televizorus. Bērnos izbrīnu radīja tas, kā, piemēram, varēja dzīvot bez mobilajiem telefoniem, iepirkties veikalā, kura plauktos tik  mazs preču klāsts… .

Mājupceļā ekskursanti piestāja Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā “Kalna Ziedos”. Gide izrādīja muzejā saglabātās Aizkraukles novada vēstures liecības - eksponātus, kā seno laiku darba rīkus, sadzīves priekšmetus, tautas tērpus un dažādas citas senlaiku lietas. Skolēnu uzmanību visvairāk piesaistīja zirga rati, kamanas, kuros muzeja darbiniece atļāva nofotografēties. Skaisti iekoptajā muzeja pagalmā skolēni izmēģināja prasmi un veiklību  senlaiku spēļu aktivitātēs. Atpūtas laukumā uzrīkojām pikniku, izšūpojāmies lielajās šūpolēs, noorganizējām mazu jautājumu un atbilžu viktorīnu par redzēto un dzirdēto Skrīveru saldumu ražotnē, pārrunājām gūtos iespaidus un, protams, priecājāmies par skaisto un krāsaino rudeni!

Burvīga ekskursija, kas bija pie sirds katram tās dalībniekam! Gūtas jaunas emocijas, iespaidi un kopā ar klasesbiedriem jauki pavadīts laiks.

Ekskursijas pievienotā vērtība ir ikviena bērna emocionālās labizjūtas un saskarsmes prasmju veicināšana.

Pateicamies Izglītības iestādes direktorei par sagādāto iespēju doties ekskursijā!

Malda Sokolovska un Daina Logina

speciālās izglītības skolotājas