Meža stādīšana

14.05.2014

dsc_6438.jpgMeža atjaunošanas pamatuzdevums ir mežsaimniecības prasībām atbilstoša un kvalitatīva meža izaudzēšana, to sējot, stādot, vai veicinot dabisko atjaunošanos, ar augšanas apstākļiem atbilstošām koku sugām.

Kokneses internātpamatskola – attīstības centrs aktīvi turpina iesaistīties projektā „Mammadaba”, līdz ar to viena no projekta aktivitātēm ir meža stādīšana.

Aprīlis ir sulu mēnesis, kā arī mežu stādīšanas laiks. 23. aprīlī skolēni - Normunds Reiznieks, Regnārs Kutjko, Elvis Soloveika, Eduards Sviridovs, Lelde Skudra, Pēteris Belovs, Agris Kozlovskis un skolotājs Aivars Ļaksa, devās uz cirsmu, starp Pļaviņām un Vietalvu, aiz Cigoriņkalna, netālu no Vesetas upes, stādīt mežu. Braucot pa līkumoto un kalnaino ceļu, garām Jučiem, Cigoriņkalnam, gar Mežezera austrumu krastu un Līdacītes ezeru, skolēni priecājās par ainavu un Vidzemes pauguru skaistumu.

Skolēnus sagaidīja AS „Latvijas valsts meži” Kokneses meža iecirkņa darbinieki, kuri pavadīja uz cirsmu, pastāstīja par meža ciršanu, atjaunošanu un kopšanu, kā arī par pašu stādīšanas procesu. Šajā cirsmā bija augušas priedes, kuru vecums varētu būt bijis pat līdz 100 gadiem. Šobrīd tās vienā daļā aug atsevišķas lielās priedes, bet ar to sēklām nepietiek cirsmas dabīgai atjaunošanai, tāpēc drošāk ir atjaunot mežaudzi - to apstādot.

Cirsmā ar speciālu meža tehniku, apmēram 2 soļu attālumā, bija izveidotas vagas. Priedītes bija jāstāda vagas vidū, apmēram, divu soļu attālumā vienu no otras. Šādi vienā hektārā vajag izstādīt 3800 priedīšu. Meža darbinieki izdalīja mums - cimdus, lāpstas un spaiņus ar stādiem. Darbs varēja sākties!

Diena bija jauka un silta, neliels vējiņš nesa dažādas meža smaržas. Mīkstajā zemē darbs gāja raiti uz priekšu. Nedaudz traucēja zaru vālu paliekas un koku saknes, tomēr tikām pamācīti, ko darīt šādos gadījumos. Izstādījuši spainī ieliktās priedītes, devāmies pēc nākamajām. Laiks pagāja nemanot.

Mazliet noguruši, bet priecīgi par veikumu, devāmies atpakaļ uz skolu. Atvadoties, kā pateicību par meža stādīšanu, saņēmām nelielas piemiņas veltes. Ceram, ka nākamgad atkal varēsim doties palīdzēt atjaunot mežu, un priecāties par Latvijas dabas bagātībām!

Kokneses internātpamatskolas - attīstības centra skolotāji

Aivars Ļaksa un Sarmīte Zukule.

Foto – A. Ļaksa.