Pasakas dramatizējums ārpusklases lasīšanā

03.03.2022

20220303pasakasdramatiz01.jpgPasakas ir neatņemama bērnu pasaules daļa. Pasakas māca laipnību, taisnīgumu, izpalīdzību, draudzību, tajās vienmēr atrodama kāda dzīves pamācība.

7. un 8. internāta grupas skolēni ārpusklases lasīšanas nodarbībā apguva pasakas “Lapsa par pīļu ganu” saturu, to dramatizējot.

Klases telpas iekārtojums – priekšplānā izkārtotā leļļu skatuvīte, roku lelles, krāsaina afiša, pufu sēdvietas, skolēniem radīja emocionālu noskaņojumu, ka nodarbībā notiks kaut kas neparasts, brīnumains.

Nodarbības ievadā skolotāja aicina noskatīties leļļu teātra izrādes ,,Runcis Renārs” sižetu un iesaista skolēnus sarunā par īpašo un neparasto leļļu  teātra mākslā, par leļļu izrādes veidošanas funkciju – par aktieru radošajām prasmēm izspēlēt izrādes saturu ar dažādām lellēm jeb kā “atdzīvināt” lelli  ar roku, pirkstu  kustībām, mainot balsi, runājot kā izrādes tēls.

Kad pienāca brīdis leļļu teātra izrādei klasē, skolēni ar lielu interesi vēroja pasakas “Lapsa par pīļu ganu” dramatizējumu, kur lelles “atdzīvināja” pati skolotāja.

Aizrautīgi sekojot līdzi vilka, lapsas, vecenītes, sunīša, pīlīšu dažbrīd smieklīgai, atraktīvai darbībai, skolēniem pašiem radās vēlēšanās pēc izrādītes izmēģināt improvizēšanu ar lellēm. Iesākumā spontānu sarunu citam ar citu, rokās turot kādu no lellēm, tad jau sadalot lomas, atkārtojot tekstu, izspēlējot pasakas sižetu kā īsti leļļu aktieri, pašiem izjūtot, kā tiek organizētas kustības aiz skatuvītes, balss pārveidošana atbilstoši tēlam un mācoties skatuves kultūru – paklanīšanos pēc izrādes, nosaucot lomas spēlēja vārdu. Skolēni darbojās ar prieku, jo tas ko viņi darīja, bija svarīgi, nozīmīgi un interesanti. Pasakas dramatizējums veicināja labāku pasakas satura izpratni.

Pateicība Sintijai, Ancei, Lindai, Adrianam, Daniilam, Andrejam un Ervīnam par izrādīto iniciatīvu, drosmi pašizpausties, konstruktīvu un pozitīvu atgriezeniskās saites sniegšanu nodarbībā! Pateicība skolotājām Jūlijai Grasei, Laimdotai Stepēnai un Dacei Bernānei par pedagoģisko sadarbību!

Daina Logina

skolotāja