Mūsdienu strauji mainīgajā laikmetā skola vairs nevar būt tikai zināšanu avots. Lai bērni spētu veiksmīgi dzīvot nākotnes sabiedrībā, viņiem ir nepieciešamas gan atbilstošas zināšanas, gan prasmes tās lietot, gan arī spēja arvien apgūt ko jaunu. Šodienas skolotāju būtība ir spēja pielāgoties, mainīties līdzi laikam un vēlēšanās mācīties, sasniedzot ikdienas darba mērķi – sniegt bērniem izpratni par apgūto prasmju lietošanu reālās situācijās. Ikvienā skolā ir nepieciešams veidot stimulējošu un atbalstošu vidi, kurā bērni var attīstīt savus talantus un intereses, darboties pie reāliem projektiem un problēmu risināšanas uzdevumiem, kas saistīti ar dzīves realitāti, tādejādi veicinot radošumu, sadarbību un kritisko domāšanu, ņemot vērā skolēnu individuālās vajadzības un mācīšanās stilus.
Kokneses pamatskola – attīstības centrs piedalās projektā “Mana dažādā – vienīgā Latvija”, tādēļ 2024.gada 29. februārī 1.internāta grupa iesaistījās “Dārgumu meklēšanā” Latvju dainās par dabu, kopā ar speciālās izglītības skolotāju D. Bernāni un ārstnieciskās vingrošanas skolotāju J. Čerņausku. Nodarbības moto “Austiņas kustina, kājiņas čabina” norāda, ka ar kustību palīdzību var attīstīt ne tikai fizisko sagatavotību, bet arī asināt prātu, veicināt prasmi klausīties, sadzirdēt, izpildīt un izlasīt tekstu. Uzdevumu izpilde prasīja izglītojamiem roku muskulatūras darbināšanu, ķermeņa lokanību, kāju veiklību, redzes asumu, atmiņas trenēšanu, matemātiskās un lasīšanas prasmes, spēju klausīties, būt uzmanīgiem, sadarboties komandā, veikt uzdevumus arī individuāli.
Atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likumā ietvertajai definīcijai “bērns ar īpašām vajadzībām” ir bērns, kuram sakarā ar slimības, traumas vai iedzimta defekta izraisītiem orgānu sistēmas funkciju traucējumiem ir nepieciešama papildu medicīniskā, pedagoģiskā un sociālā palīdzība neatkarīgi no tā, vai likumā paredzētajā kārtībā ir noteikta invaliditāte, kas garantē ikvienam “tādas pašas tiesības uz aktīvu dzīvi, tiesības attīstīties un iegūt vispārējo un profesionālo izglītību atbilstoši savām fiziskajām un garīgajām spējām un vēlmēm, kā arī tiesības piedalīties sabiedriskajā dzīvē”.
“Erasmus+” ir ES programma izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta atbalstam Eiropā. 2021.–2027. gada programma īpašu uzmanību pievērš sociālajai iekļaušanai, zaļajai un digitālajai pārejai, kā arī jauniešu iesaistei demokrātiskajā dzīvē, tā atbalsta prioritātes un darbības, kas noteiktas Eiropas izglītības telpā, Digitālās izglītības rīcības plānā un Eiropas Prasmju programmā.
Valmieras Gaujas krasta vidusskolā – attīstības centrā sadarbībā ar Izglītības un Zinātnes ministriju un Valsts izglītības satura centru 2024.gada 28.februārī notika seminārs – diskusija Latvijas speciālās izglītības attīstības centriem.