Dusmas ir viena no emocijām, ko laiku pa laikam izjūt katrs. Vieni tās cenšas kontrolēt, citi apspiež, bet vēl citi ļauj tām vaļu. Tas, kā mēs kontrolējam un atbrīvojamies no dusmām, ietekmē gan mūsu, gan mūs līdzcilvēku labsajūtu un garastāvokli.
2024.gada 8.novembrī Kokneses pamatskolas – attīstības centra metodisko jomu vadītāji – pedagogi Elīna Ivanāne, Anika Vaivade, Agita Lindenberga, Jolanta Rotkāja, Inese Svence, Ineta Gerasimova – piedalījās 3. iekļaujošās izglītības konferencē “Dusmu festivāls”, kas notika Valmieras Gaujas krasta vidusskolā – attīstības centrā, pulcējot vairāk nekā 200 pedagogus no visas Latvijas.Konferences pirmajā daļā ārsts, psihoterapeits Artūrs Miksons lekcijā “Veselīgu robežu izveidošana”, aktualizēja jautājumus, kas notiek ar cilvēka ķermeni, ja tiek apspiestas emocijas, kāpēc ir jāmāk novilkt robežas, kad dusmas noder un kad ar tām ir jāapietas uzmanīgi.
Dienas turpinājumā pasākuma dalībniekiem bija iespēja piedalīties meistarklasēs, kuras vadīja dažādu jomu speciālisti – fizioterapeites, mākslas terapeites, biodejas pasniedzēja – psiholoģe, psihoterapeite, māksliniece un “Dusmu istabas” vadītāja. Daiga Ramata, Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra direktores vietniece, iepazīstināja ar pašas izstrādātajām metaforiski asociatīvajām kartītēm, kas balstās uz vizuālu un simbolisku domāšanu. Katrā kartītē ir attēli, kas ļauj dziļāk izprast savus mērķus, karjeras ceļus un cilvēku savstarpējās attiecības. “Dusmu istabas” dibinātāja Jūlija Allahverdijeva aicināja dalībniekus, ja viņus regulāri nomoka stress un nav ideju, kur izlādēt ilgi krāto spriedzi, apmeklēt “Dusmu istabu”, lai tur atstātu ikdienas gaitā uzkrātās dusmas un mazinātu nervu spriedzi, atbrīvoties no negatīvām emocijām un atgriezies ikdienas ritmā ar pozitīvām emocijām. Efektīvs līdzeklis, kā mazināt stresu, izzināt savu personību un atraisīt radošo potenciālu, kā arī prasmi saprasties ar citiem, ir biodejas nodarbības. Tās palīdz pieņemt savu ķermeni, ceļ pašvērtējumu, uzlabo komunikācijas prasmes, palīdz kļūt atvērtākiem un pārliecinātākiem, vairo cieņu un mīlestību gan pret sevi, gan citiem. Annas Kalniņas, biodejas pasniedzējas, vadībā meistarklases dalībnieki izbaudīja deju kā piedzīvojumu. Dejas seko viena aiz otras noteiktā metodoloģiskā veidā un ar konkrētu mērķi, taču tām nav konkrētas horeogrāfijas vai soļu – katram ir iespēja, ieklausoties ķermenī un mūzikā, izdejot savas emocijas, sajūtas un izbaudīt kopā būšanu. Pirms katras dejas pasniedzēja iepazīstināja ar tās tēmu, atskaņoja īpaši izvēlētu mūziku un ļāva dalībniekiem pašiem izdzīvot dejas burvību. Baiba Vanaga ir sertificēta mūzikas terapeite ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi darbā gan ar bērniem, gan pieaugušajiem. Viņa ir specializējusies emociju regulācijas un stresa pārvaldības jomā, izmantojot mūziku kā efektīvu terapeitisko līdzekli. Darbnīcā “Emociju regulācija mūzikas terapijā” tika aplūkotas mūzikas terapijas tehnikas, kas palīdz izprast un regulēt emocijas, izmantojot skaņas, ritma un melodijas spēku. Nodarbība laikā dalībnieki iesaistījās praktiskos vingrinājumos un izbaudīja iespēju personīgi izjust mūzikas terapeitisko spēku. Vadītāja skaidroja, kā izmantot mūziku, lai veidotu saikni ar savām izjūtām un pakāpeniski samazinātu stresa ietekmi ikdienas situācijās – darbā, mājās un personiskajās attiecībās. Šīs zināšanas palīdzēs veidot emocionālu līdzsvaru, uzlabos koncentrēšanās spējas, vairos psihisko izturību un veicinās vispārēju labsajūtu. Konferences noslēgumā Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks uzrunāja konferences dalībniekus ar iedvesmojošu stāstu “Iedvesmojamies un augam!”.
Paldies Valmieras Gaujas krasta vidusskolai – attīstības centram par izzinošo un iedvesmojošo konferenci!
Inese Svence, Ineta Gerasimova, Elīna Ivanāne
konferences dalībnieces
Kokneses pamatskola - attīstības centrs