Latvijā mākslas terapija ir viena no četrām mākslu terapijas specializācijām (līdzās mūzikas, deju un kustību, drāmas terapijai), kurā izmanto mākslu un radošo procesu terapeitiskā kontekstā, lai uzlabotu un veicinātu cilvēka garīgo, emocionālo un fizisko labklājību. Mākslas terapijā cilvēks tiek aicināts savas domas, jūtas un vajadzības uzzīmēt, uzgleznot, izveidot no māla vai plastilīna, salikt kā kolāžu no attēliem vai atrast citu piemērotu mākslinieciskās izteiksmes veidu.
Kokneses pamatskolas – attīstības centra speciālās izglītības skolotāja Elīna Māliņa un psiholoģe Elita Feodorova 2022.gada aprīlī devās mobilitātes braucienā uz saulaino Romu Itālijā, lai piedalītos akreditētā Erasmus+2021 projekta kursos “Art Therapy for children with special needs” (“Mākslas terapija bērniem ar speciālām vajadzībām”). Dalība starptautiskos kursos, izmantojot Erasmus+ piedāvātās iespējas, ir lieliska iespēja paaugstināt pedagoģiskā personāla un izglītības iestādes vadības profesionālo kompetenci, uzlabot metodiskās zināšanas un prasmes skolēnu ar speciālām vajadzībām izglītošanā. Kopā ar pedagogiem no Portugāles, Spānijas un Slovēnijas, profesionāla mūzikas terapeita un psihologa vadībā, dalībnieki guva ieskatu par mākslas terapiju, tās viediem un pielietošanas mērķiem, lai pozitīvi ietekmētu cilvēka garīgo veselību, paaugstinātu pašvērtējumu, mazinātu trauksmi, kā arī veidotu pozitīvu uzvedības modeli. Terapija kalpo ikvienam, kam nepieciešams emocionāls atbalsts.
Erasmus+ programma sniedz neizmērāmu pievienoto vērtību – tā ir izglītošanās un praktiska komunikācijas prasmju trenēšana un pilnveidošana angļu valodā, tā ir iespēja iepazīt valsti, tās kultūras mantojumu. Roma ir viens no Rietumu civilizācijas “šūpuļiem”, bagāta ar apbrīnas vērtiem arhitektūras pieminekļiem, vieta, kur apgūt mākslas terapiju, lai tās elementus ieviestu ikdienas izglītības procesā, tādējādi, to padarot harmoniskāku un jēgpilnāku.
Aicinām izmantot iespējas doties Erasmus+ mobilitātēs, jo skolotājs, kas turpina pilnveidot savu profesionalitāti, būs veiksmīgs pedagogs, tādēļ, tādējādi veicinot gan savas pedagoģiskās meistarības paaugstināšanu, gan savas personības izaugsmi.
Elīna Māliņa un Elita Feodorova,
Erasmus+ projekta dalībnieces
Kokneses pamatskola – attīstības centrs