Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolotājas Dace Ūdre un Gunita Dambe no 2024. gada 11. marta līdz 16. martam, kopā ar kolēģiem no Dānijas, Francijas, Somijas un Latvijas piedalījās europass Teachers Academy organizētajā Erasmus+ mobilitātē “Understanding & Supporting Students with ASD & ADHS”, kura norisinājās Grieķijas galvaspilsētā Atēnās. Kursus vadīja zinoša lektore Zaha Thieby, kura Birmingemas Universitātē ieguvusi maģistra grādu speciālajā izglītībā, ir sertificēta ABA (Applied Behavior Analysis – lietišķā uzvedības analīze) speciāliste un papildus apguvusi arī PECS komunikācijas sistēmu un autisma diagnostiku (ADOS – 2).
Mobilitātes dalībniekiem sešu dienu garumā lektore sniedza teorētiskās zināšanas par autisko traucējumu plašo spektru: autiskā spektra diagnostikas kritērijiem, autiskā spektra smaguma pakāpēm, sociālās komunikācijas traucējumiem. Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolotājas papildināja zināšanas arī par UDHS (Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms) tipiem, apguva metodes un stratēģijas, kuras izmantot atbalstot skolēnus ar AST (Autiskā spektra traucējumiem) un UDHS izglītības iestādē, mainot mācīšanās pieeju un klases vidi, lai pēc iespējas labāk pielāgotos raksturīgajai uzvedībai un attīstītu sociālās prasmes ikdienas dzīvē, kā arī iepazinās arī ar alternatīvās komunikācijas sistēmām TEACCH un PECS mācību protokolu.
Uzsākot apgūt jaunu tēmu kursu dalībnieki no dažādām Eiropas valstīm dalījās ar jau esošajām zināšanām. Klausoties kolēģu pieredzes stāstos, atpazinām arī mūsu problēmas, kuras pastāv gan izglītības sistēmā, gan skolas ikdienas dzīvē, gan komunikācijā ar izglītojamo vecākiem. Gan no citu valstu kolēģu, gan no lektores puses īpaši tika akcentēta sadarbības ar vecākiem nozīme, kura ir īpaši svarīga, lai nodrošinātu bērniem labvēlīgu vidi skolā un mājās.
Paralēli mācībām organizatori sniedza vienreizēju iespēju doties ekskursijā pa Atēnām, kur no Mūzu kalna pavērās unikāls skats uz vienu no visnozīmīgakajiem kultūras pieminekļiem, Atēnu demokrātijas simbolu – Partenonu un arī visu pilsētu. Apmeklējām arī Akropoles muzeju, kurā apskatījām antīkos eksponātus no izrakumiem. Īpašu auru bija iespējams izjust no marmora būvētajā Panatenaic stadionā, kur 1896. gadā notika pirmās mūsdienīgās olimpiskās spēlēs. Izmantojām iespēju no tuvējās ostas pilsētiņas Pirejas ar prāmi aizbraukt uz skaisto Aeginas salu un redzēt Jonijas jūras pludmali, kuras krastos gozējas staltas palmas. Tomēr no visa ekskursijā redzētā, mūs visvairāk pārsteidza goda sardzes maiņa pie parlamenta ēkas, to tiešām ir vērts redzēt ikvienam, kurš apmeklē Atēnas.
Piedaloties starptautiskos kursos Grieķijā ne tikai pilnveidojām profesionālo kompetenci un apguvām jaunas zināšanas, bet arī iepazinām citu Eiropas valstu pieredzi un guvām iedrošinājumu piedalīties Erasmus+ projektos arī turpmāk.
Dace Ūdre un Gunita Dambe
Erasmus+ projekta dalībnieces
Kokneses pamatskola – attīstības centrs