Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolotājas Anika Vaivade un Nellija Bāliņa 2023. gada 14. decembrī apmeklēja konferenci “ES programmas: virzītājspēks izaugsmei un ilgtspējai” Rīgā, kurā iepazinās ar sasniegumiem programmās “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss.” Dalībniekiem bija iespēja iedvesmoties no projektu īstenotāju stāstiem un labās prakses piemēriem, kā arī izzināt, kā Eiropas Savienības programmas var veicināt izaugsmi un ilgtspēju, akcentējot visas četras horizontālās prioritātes: vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu.
“Vai Jūs gribētu mainīties vietām ar paaudzi, kas dzīvos pēc 500 gadiem?”, vēršoties pie konferences apmeklētājiem, savu prezentāciju uzsāka Rīgas Tehniskās Universitātes prodekāns zinātnes jomā, profesore Andra Blumberga, analizējot ilgtspēju no šodienas skatu punkta. Savukārt, biedrības “Radi Vidi Pats” valdes loceklis Staņislavs Babins, balstoties uz savu pieredzi, aicināja izmantot ilgtspējīgu pieeju ES programmu projektu īstenošanā. Rīgas Juridiskās augstskolas lektore, Žana Monē moduļa “ES pamatvērtības krīzes laikā” satura vadītāja Anastasija Kaplane iepazīstināja ar Žana Monē projektu iespējām ES popularizēšanai. Ventspils Tehnikuma projektu vadītājs Elvis Binders – Čoders dalībniekus iepazīstināja ar Erasmus+ projektu “Augu uzturs un sports. Vai tā ir ilgtspējīgas nākotnes un labklājības atslēga?”. Ar savu pieredzi projektu īstenošanā dalījās arī Linda Krāģe (“Videi draudzīgi, ilgtspējīgi un augstas veiktspējas celtniecības risinājumi, izmantojot koksni.”), Olga Pankova (“Kā ar projektu iespējams uzlabo sevi un vidi sev apkārt”). Valsts izglītības attīstības aģentūras “Erasmus+” programmas departamenta direktore Zane Gailīte sniedza informāciju par “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss” Latvijā programmu 2021 – 2027 sasniegumiem, kā arī notika Eiropas Komisijas iniciatīvas “Eiropas Inovatīvas mācīšanas balva” 2023. gada projektu konkursa laureātu apbalvošana.
Konferences izskaņā diskutējām par izglītības un jaunatnes organizāciju veiksmes formulu ilgtspējīgai attīstībai. Īpašu vērību vēlamies pievērst diskusijas dalībniecei, studiju laika biedrenei Ligijai Frišfeldei – nodibinājuma “Ēdam zaļi” un “Zaļā skola” direktorei, ar kuru pēc publiskas diskusijas turpinājām sarunas neformālā gaisotnē. Ligijas pirmā skola nodibināta Valmierā jau pirms daudziem gadiem un pavisam nesen durvis vēra “Zaļā skola” Rīgā. Ar interesi klausījāmies, ar kādu entuziasmu viņa darbojas, ar kādu cieņu un mīlestību runā par savas skolas bērniem un vecākiem! Cik daudz ir neīstenotu ideju Ligijas domās! Un tas viss vistiešākajā nozīmē notiek atbilstoši skolas nosaukumam “Zaļā skola.” Iedvesmas vadītas turpinām darbu savā skolā un kas gan var zināt…varbūt tiksimies kādā no nākotnē plānotajiem projektiem.
Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolotājas
Anika Vaivade,
Nellija Bāliņa