Kokneses pamatskolas – attīstības centrā no 3. aprīļa līdz 6. aprīlim notika pasākumi par tēmu “Lieldienas latviešu tradīcijās”. Nedēļu pirms Lieldienām skolotāji kopā ar skolēniem izdekorēja skolu, izmantojot visdažādākos materiālus.
Senajiem latviešiem Lieldienas bija vieni no četriem gada svarīgākajiem svētkiem un tika piesaistīti pie saules cikliem debesu jumā. Šādā kontekstā pavasara saulgrieži jeb Lielā diena vienmēr tika svinēta brīdī, kad saules centrs šķērsoja debesu ekvatoru un diena kļuva garāka par nakti.
Olas ir saules simbols, tādēļ pirmdienu mēs iesākām ar Lieldienu sienas “Oliņ boliņ” veidošanu programmā Padlet. Skolēni krāsojas attēlus, rakstīja tautasdziesmas, ticējumus, mīklas. Skolēnu darbus var apskatīt adresē ej.uz/olai.
Jau izsenis dažādu dabas un cilvēku ikdienas parādību un likumsakarību skaidrojumi tiek pārvērsti ticējumos. Zinām, ka Lieldienās ir jāšūpojas, lai odi nekostu, vai jāēd olas ar sāli, lai nemelotu. Lai pārliecinātos, kā skolēni zina ticējumus, prot uzminēt mīklas, pabeigt tautasdziesmas, pazīst ēdienus, otrdien datorklasē programmā Kahoot tika organizēta viktorīna “Ko zinu par Lieldienām?”
Zaļajā ceturtdienā pie mums ciemojās “Bezgalīgie sajūtu stāsti”. Fejas mums izstāstīja “Zaļo stāstu”. Zaļās pasaules skaistumu un trauslumu vislabāk var sajust pavasarī, kad daba mostas. Tā atrodama zālē, upē, purvā kopā ar vardēm, tādēļ tā ļoti saudzējama. Pēc izrādes viņas aicināja darboties radošajās darbnīcās un citās aktivitātēs. Viena no tām bija galvas rotu gatavošana, izmantojot audumu un dabas materiālus.
Paldies visiem skolotājiem un skolēniem par atsaucību šajā nedēļā.
Svetlana Gžibovska
Dabaszinātņu un matemātikas jomas metodiskās komisijas vadītāja
Kokneses pamatskola - attīstības centrs