No 2025. gada 10. līdz 15. martam mēs, Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolotājas Anika Vaivade un Agita Lindenberga, piedalījāmies Erasmus+ 2024 mobilitātē “Introducing Sustainability Through Game-Based Learning and Gamification” (“Ilgtspējas ieviešana, izmantojot uz spēlēm balstītu mācīšanos un spēlēšanos”). Domājot par vides ilgtspējību, uz Prāgu devāmies ar automašīnu, tādējādi samazinot individuālos lidojumu radītos CO₂ izmešus. Šis lēmums tika pieņemts, lai veicinātu atbildīgu ceļošanu un atstātu “Zaļās pēdas nospiedumu”. Ilgtspēja bija ne tikai kursu tēma, bet arī praktisks aspekts mūsu mobilitātē. Kopā ar kolēģiem no Polijas un Spānijas, daudzveidīgā un starptautiskā vidē apmainījāmies ar pieredzi un idejām. Kursus vadīja Anna Meifata – spēļu dizainere, projektu vadītāja un starptautiska lektore, kura specializējas izglītības procesu pilnveidošanā, izmantojot spēļošanos un uz spēlēm balstītas metodes. Viņa ir strādājusi ar International Young Naturefriends, organizējot seminārus par ilgtspējības, klimata taisnīguma un pilsoniskās iesaistes jautājumiem.
Mācību laikā padziļināti apguvām: uz spēlēm balstītu mācīšanos (game-based learning) – kā integrēt galda spēles, lomu spēles un digitālās spēļu platformas mācību procesā, LEGO un citu radošo materiālu izmantošanu – praktiskās nodarbībās veidojām modeļus un scenārijus, lai veicinātu skolēnu kritisko domāšanu un radošumu, digitālās spēļu platformas un lietotnes – iepazinām dažādus rīkus, kas palīdz skolēniem interaktīvi apgūt mācību vielu, ilgtspējas un ekoloģiskās domāšanas veicināšanu – piedalījāmies aktivitātē, kas palīdz bērniem izprast ilgtspējīgas attīstības principus caur spēlēm un praktiskiem uzdevumiem. Lektore sniedza ne tikai teorētiskas zināšanas, bet arī ļāva tās praktiski izmēģināt – veidojām mācību spēles, simulējām dažādas situācijas un plānojām, kā šīs metodes pielietot savā darbā.
Papildus mācībām mums bija iespēja iepazīt Prāgu, tās vēsturiskās un kultūras bagātības. Apmeklējām Prāgas pili, Kārļa tiltu un Vecpilsētu, kā arī gida vadībā uzzinājām vairāk par Čehijas kultūru.
Gūtā pieredze ir nenovērtējama, tā sniedz ne tikai jaunas zināšanas un praktiskās iemaņas, bet arī iespēju sadarboties ar ārvalstu kolēģiem un dalīties pieredzē. Iegūtās metodes un idejas centīsimies pielāgot strādājot Kokneses pamatskolā – attīstības centrā un dalīsimies ar kolēģiem, veicinot skolēnu iesaisti un motivāciju, integrējot spēļošanās metodes dažādos mācību priekšmetos. Viens no mūsu nozīmīgajiem ieguvumiem ir svešvalodu prasmju attīstīšana. Komunikācija ar kolēģiem no citām valstīm notika angļu valodā, kas palīdzēja pilnveidot spēju izteikties un sadarboties daudzvalodīgā vidē. Diskusijās, grupu darbā un prezentācijās mēs uzlabojām saskarsmes unkomunikāciju prasmes, kas ir būtiska mūsdienu izglītības vidē.
Dalība starptautiskās aktivitātēs vēlreiz apliecināja, ka mūsdienīga izglītība var būt aizraujoša, interaktīva un ilgtspējīga – atliek tikai spēlēties un mācīties kopā!
Anika Vaivade, Agita Lindenberga
Erasmus+ projekta dalībnieces
Kokneses pamatskolas – attīstības centra skolotājas