Nordplus projekta “We can and do together” (“Mēs varam un darām kopā”) ietvaros, no 6. jūnija līdz 12. jūnijam Kokneses pamatskolas – attīstības centra pedagogi viesojās pie sadarbības partneriem Lietuvā, Alītas (Alytaus) pilsētā. Mobilitātes laikā dalībnieki apmeklēja Alītas skolu – bērnudārzu, “Vilties”, Dzūkijas vidusskolu, amatniecības skolu, iepazinās ar Lietuvas izglītības sistēmu, vēroja kolēģu vadītās mācību stundas, diskutēja, apmainījās ar labās prakses piemēriem kvalitatīva izglītības procesa nodrošināšanai izglītojamiem ar speciālām vajadzībām.
Tiekoties ar Alitas Izglītības pārvaldes vadītāju, pārrunājot speciālās, iekļaujošās un profesionālās izglītības jautājumus Aizkraukles novadā, Latvijā un Lietuvā, pedagogi savstarpējās sarunās atzina, ka abās valstīs vispārizglītojošās skolās liels izaicinājums ir pāreja uz kompetencēs balstītu izglītību, aktuāls jautājums par bērnu ar speciālām vajadzībām integrāciju vispārējās izglītības iestādē. Patīkami bija dzirdēt lietuvieši kolēģu atzinības vārdus par izglītības iestāžu savstarpējo sadarbību un pozitīvo atbalstu no pašvaldībām, Izglītības ministrijas.
Viesojoties skolā – bērnudārzā, “Vilties”, ievērojām labvēlīgo vidi, iekārtojumu atbilstoši bērnu vecumposmiem, pielāgotās telpas ar daudzfunkcionālo aprīkojumu bērniem ar speciālām vajadzībām. Izglītības iestāde var lepoties ar modernu sensoro sajūtu telpu, interaktīvo smilšu galdu, karsto smilšu gultu. Atbalsta pasākumus sniedz ergoterapeits, fizioterapeits, sociālais pedagogs, psihologs, bibliotekārs, sociālais pedagogs, kā arī pedagoga palīgi.
Dzūkijas vidusskolā, kurā mācās 700 izglītojamie, ir atvērtas klases, kurās pakāpeniski integrē skolēnus ar attīstības traucējumiem. Mācību un audzināšanas darbs organizēts tā, lai bērniem ar speciālajām vajadzībām, kuri integrēsies vispārējā izglītības iestādē, dotu iespēju tos samazināt vai kompensēt, kas ļautu viņiem pēc iespējas veiksmīgāk iekļauties skolas dzīvē. Vērojām vēstures mācību stundu 9. klasē skolas vēstures muzejā. Korekcijas klasē 7 skolēniem mācības vadīja pedagogs un mācību procesā atbalstu sniedza divi pedagoga palīgi.
Izglītojamie ar speciālām vajadzībām arodizglītību var iegūt Kauņas amatniecības skolas Dzūkijas filiālē. Šeit tiek apgūtas prasmes aušanā, ādas apstrādē, podniecībā, kokgriešanā, šūšanā, klūgu pīšanā.
Viesojoties pie lietuviešu kolēģiem, paaugstinājām ne tikai savu profesionālo kompetenci, bet iepazinām Alītas pilsētas vēsturisko un kultūras mantojumu. Izstaigājot Dzūkijas nacionālo parku, dibinātu 1991.gadā, varējām vērot savdabīgas koka skulptūras, kur katrai nosaukums sasaistīts ar kādas pasakas, teikas vai nostāsta varoņu tēlu. Uzkāpjot 140 pakāpienus, pārgājām Balto Rozes tiltu, kas ir Eiropā augstākais. Varējām vērot ļoti skaistus dabas skatus, rāmo Nemunas upes plūsmu. Savdabīga auru izjūtām Alītas sinagogā un etnogrāfiskajā muzejā. Apmeklējot Druskininku pilsētu, izbraucām ar gaisa vilcieniņu. No 45 metru augstuma pavērās brīnišķīga ainava uz pilsētas apkaimi un Nemunu. Ieejot mājā, kas stāv uz jumta, sajūtas bija dīvainas, galvu reibinošas. Lietuvieši lepojas ar saviem nacionālajiem kartupeļu ēdieniem. Mums bija iespēja vērot saimnieces meistarklasi senā ēdiena “Dzūku banda” gatavošanu un degustēšanu.
Visi Nordplus mobilitātēs iesaistītie pedagogi atzina, ka dalība šajā programmā ir lielisks veids, kā iepazīt citu valstu izglītības sistēmas, cilvēkus, pilnveidot pedagoģisko kompetenci, stiprinot starpkultūru dialogu un pilnveidojot projektā iesaistīto dalībnieku svešvalodu un komunikācijas prasmes.
Inta Balode un Daina Logina
Nordplus projekta dalībnieces
Kokneses pamatskola – attīstības centrs