Meteņi, tas ir brīdis, kad īsās ziemas dienas paliek garākas un laiks sāk griezties uz pavasara pusi. Kaut arī ziema vēl neatkāpjas, gaisā jaušams pavasaris, zeme paliek mīksta un kurmis met pirmos rakumus. Meteņa nosaukums ir „meti” – griešanās vieta, robeža, mērs, laika grieži, tādēļ šajā dienā jāveic tādas darbības un rituāli, lai nākamajā gadā būtu laba raža un izdotos paveikt visu iecerēto.
Šogad Kokneses pamatskolā – attīstības centrā 16. februārī ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus atzīmē Meteņdienu.
Pa klašu grupām iemācāmies dziesmu, rotaļu un iededzam ugunskuru. Protams nedrīkst aizmirst arī tādu svarīgu nodarbi kā lielīšanos, jo tieši Meteņos var lielīties no sirds.
Viena no svarīgākajām Meteņos bija vizināšanās no kalna, vizinājās visi – mazi, lieli, veci, jauni. Braucot no kalna, skaļi sauca vēlējumus un lielījās, kuram būs garāki lini. Pie mūsu skolas nav kalna, tāpēc braukšanu no kalna aizstājām ar ragaviņu vilkšanas sacensībām. jo tālāk un ātrāk, jo pašam būs spēks un veselība.
Noteikti bija jāveļ arī sniega bumbas. Mēs arī vēlām sniega pikas, lai visi darbi nākamajā gadā apaļi, raiti un gludi sokas. Pa dažādām stacijām skolas audzēkņi veica sportiskas aktivitātes.
Meteņos bija pēdējā diena, kad vēl varēja iet ķekatās jeb budēļos, jo budēļi pieder ziemas nodarbēm. Maskošanās mērķis ir iegūt jaunu spēku. Maskotie tēli mājai un saimei nesa svētību, veselību, aizsardzību un nodrošinaja auglību, padzina visu slikto un ļauno. Īpašs prieks, ka audzinātājas kopā ar bērniem bija sagatavojušas maskas, kuras noslēgumā saņēma īpaši maskotu balviņu.
Ticējumi vēsta, ka Metenī daudz un bagātīgi jāēd, to arī mūsu senči darīja. Arī mēs bagātīgi ēdām! Saimnieces bija savārījušas pelēkos zirņus, sacepušas pīrāgus un citus gardumus, lai varētu atgūt iztērēto enerģiju sportiskajās aktivitātēs.
Nereti Meteņus uzskata par bērnu svētkiem, tāpēc runā, ka pati Laima vai Metenis šajā dienā metot dāvanas mazajiem rokās. Mēs arī saucām meteni un viņš parādījās. Bija paslēpies skolas trešajā stāvā, pelēki brūnā mētelī ar bērza tāšu seju un tad nu bira konfektes un pogas un bērni tās lasīja un pēc tam saskaitīja. Tomēr Metenis mēdz būt arī nerātns, neiztika šoreiz arī bez Meteņa “mīziena”. Ja bērni priecīgi šajā dienā, tad izdosies arī viss gads līdz nākamajiem Meteņiem.