Starptautisks seminārs “Lietišķās uzvedības analīze (ABA) – no problēmas līdz uzvedības maiņai”

25.03.2022

aba-bilde1.jpgKokneses pamatskola – attīstības centrs 2022.gada 16. martā sniedza iespēju Latvijas skolotājiem pilnveidot savu pedagoģisko kompetenci un gūt jaunas zināšanas par lietišķās uzvedības analīzi (ABA terapija), kas attīstīta spējas apgūt mācību vielu skolā un veido patstāvīgas dzīves iemaņas.

Tiešsaistes seminārā “Lietišķās uzvedības analīze (ABA) – no problēmās līdz uzvedības maiņai” savā pieredzē dalījās ABA terapijas speciālistes no Amerikas Savienotām Valstīm. Semināra vadītājas Maija Graudiņa Reisterera (MS, Board Certified Behavior Analyst, ABA Pathways, direktora vietniece) un Elaina Heard (MS, Board Certified Behavior Analyst, Watson’s Way ABA, izpilddirektore) prezentēja, kas ir ABA terapija, kā to var pielietot skolās, lai noteiktu skolēna attīstības līmeni katrā konkrētajā jomā (komunikācijā, valodā, praktiskajās iemaņās, lasīšanā, emociju izpratnē u.c.). Dalībnieki uzzināja kā ar lietišķās uzvedības analīzi iespējams  noteikt uzvedības problēmas un izveidot plānu uzvedības maiņai un prasmju attīstīšanai. Lektores uzsvēra, kā, izmantojot lietišķās uzvedības analīzes principus,  tiek sistemātiski un pozitīvi pastiprināta vēlamā uzvedība un samazināta nevēlamā vai kaitīgā uzvedība.

Pēdējā desmitgadē ABA terapija ir ievērojami guvusi popularitāti visā pasaulē. To atbalsta zinātniski un uz pierādījumiem balstīti pētījumi. Semināra dalībnieki ieguva praktiskas zināšanas, kuras varēs pielietot darbā ar skolēniem ar autismu un autisma spektru, kā arī ar bērniem ar citiem attīstības traucējumiem.  Dalībnieki līdzdarbojās diskusijās un noslēgumā saņēma atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.

Paldies par sadarbību ASV lektorēm Maijai Graudiņai Reistererai un Elainai Heard, un par atsaucību un aktīvu iesaisti semināra klausītājiem. Kokneses pamatskola – attīstības centrs turpinās sadarbību ar ASV lektorēm un šī gada augustā norisināsies seminārs klātienē.

Elīna Māliņa

metodiķe