​Eksperimenti dabaszinātnēs

17.02.2022

20220217eksperimentidabaszinatnes28.jpg2022.gada 17.februārī Kokneses pamatskolas - attīstības centra skolēniem bija iespēja piedalīties Dabaszinātņu un matemātikas mēneša aktivitātē "Eksperimenti dabaszinātnēs". Klašu grupas pa vienai ieradās fizikas kabinetā, lai piedalītos aizraujošā piedzīvojumā.

Eksperimentu demonstrējumu pēcpusdiena sākās  ar divu lapu kritienu lejup vērošanu, kur viena bija saburzīta, bet otra nē. Skolēni aktīvi pieteicās veikt demonstrējumu un izteica savas domas par novēroto.

Demonstrējumā “balons – pelnrušķīte” tika piepūsts balons un tuvināts traukam, kurā bija sāls sajaukts  ar pipariem, bet nekas nenotika. Tad to paberzēja gar apģērbu un tuvināja vēlreiz traukam. Skolēni novēroja, ka pipari bija pielipuši pie balona. Tā iespējams no sāls izlasīt smalki samaltus piparus. To pašu darbību skolēni izdarīja ar sīki saplēstiem papīriņiem.

Demonstrējumā “brīnumainās šūpoles”, dažāda garuma diegos bija iekārtas vienādas lodītes, eksperimentu atkārtoja ar vienāda garuma diegiem, bet dažāda materiāla lodītēm. Skolēni vēroja, kas notiek lodītes izvirzot no līdzsvara stāvokļa, kāda ir svārstību kustība katrai lodītei.

Demonstrējuma “noslēpumainā lodīte” veikšanas laikā bija stingri jāievēro drošības noteikumi. Visiem  pārsteigumu un smieklus radīja demonstrējums “ķermeņa attēls plakanā spogulī”.

9.a klases skolēns Emīls demonstrēja, kā iegūst varavīksni ar trijstūra prizmas  palīdzību.

Visi skolēni vēlējās veikt demonstrējumus ar magnētu – “dejojošā saspraude” un “kārtīgās nagliņas”.

Ar interesi skolēni vēroja, kā mainās spuldzītes spožums elektriskajā ķēdē.

Katrā klasē bija, kāds zinātkārais, kurš pieteicās mazajiem konkursiem, kur vienā vajadzēja sagrupēt skaņas avotus un skaņas veidus, otrā sameklēt fizikālajam lielumam atbilstošo mēraparātu.

Skolēni fizikas kabinetu atstāja priecīgi un teica paldies par redzēto un iespēju pašiem veikt demonstrējumus.

Dace Bernāne

skolotāja